15 juli 2025
Timo: “Ik moest álle dagen nuttig maken. Totdat het niet meer ging.”
Timo is 21 jaar en woont sinds 2023 bij Jados in Breda. Hij kwam binnen als een sociaal onzekere student met veel stress en een sterk verlangen om alles goed te doen. Inmiddels voelt hij zich sterker, vrijer en klaar voor een volgende stap. In dit interview vertelt Timo open over zijn ervaringen met begeleid wonen bij Jados, wat hij over zichzelf heeft geleerd én hoe hij de toekomst ziet.
Een frisse start in Breda
“Mijn begin bij Jados voelde als een hoogtepunt. Ik had net mijn havo afgerond en voelde me vrij.” Timo verhuisde naar de woonlocatie van Jados in Breda, gelegen in het sfeervolle Ginneken. “Overdag verkende ik de omgeving, ’s avonds speelde ik spelletjes met huisgenoten. Het voelde als vakantie.”
Maar die frisse start had ook een keerzijde. Timo had op jonge leeftijd een diagnose autisme gekregen. Hoe ouder hij werd, hoe meer hij vastliep in verwachtingen en verantwoordelijkheden. Zijn perfectionisme werkte hem daarbij flink tegen.
Van prestatiedrang naar burn-out
Timo begon een hbo-opleiding, maar wilde tegelijk zo productief mogelijk zijn. “Alle dagen, alle uren moesten nuttig zijn. Totdat het niet meer ging.” Hij raakte overbelast en belandde in een autistische burn-out. “Achteraf ben ik daar dankbaar voor. Het heeft me gedwongen om mijn grenzen te leren kennen. Nu weet ik veel beter wat ik aankan.”
Zelf ontdekken wat werkt
Wat hem hielp bij zijn herstel en groei? De manier van begeleiden bij Jados. “Ik kreeg de ruimte om dingen zelf uit te proberen. Koken, huishouden, plannen. Als het misging, stond de begeleiding klaar, maar ik mocht het eerst zelf proberen.”
Volgens Timo werkt dat beter dan eindeloze adviezen. “Als je van hulpverlener naar hulpverlener gaat, krijg je vaak tegenstrijdige tips. Dan sluit je je af. Je leert pas echt als je zelf iets ondervindt.”
Samen leven, samen leren
Ook op sociaal vlak leerde Timo veel. In gesprekken met begeleiding reflecteerde hij op daten en relaties. Dat helpt hem nu in de stabiele relatie die hij heeft. “Er was ruimte om te ontdekken wie ik ben in contact met anderen. Zonder druk.”
Samenwonen met huisgenoten met autisme vindt hij soms uitdagend, maar vooral leerzaam. “Je hebt allemaal je eigen proces. Soms kun je niet van een ander verwachten wat jij nodig hebt. Maar je vindt ook herkenning. Je bent niet meer alleen.”
Klaar voor een volgende stap
Timo voelt zich inmiddels klaar voor een nieuwe stap: een eigen woonruimte met ambulante begeleiding. “Ik werk aan het beter reguleren van stress en emoties. Dat gaat al stukken beter dan voorheen. Het lijkt me fijn om straks op mezelf te wonen, met begeleiding op afstand.”
Zijn advies aan anderen die overwegen om begeleid te gaan wonen? “Doe het alleen als je het écht wilt. Je hoeft het niet altijd leuk te vinden, maar je moet wel bereid zijn om eraan te werken. Dan groei je.”
Ben je benieuwd of begeleid wonen bij Jados ook iets voor jou is?
Lees dan verder op: www.jados.nl/begeleid-wonen of ontdek welke woonlocaties er bij jou in de buurt zijn.
Of stel je vraag aan ons via: vragen@jados.nl – we denken graag met je mee.
Lees ook deze verhalen
Onze diensten
Over Jados
Onze diensten
Over Jados